Prieš padedant sergančiam Alzheimerio liga, pirmiausia padėkite sau

Remėjas
63group

Atmintis, sugebėjimas orientuotis gyvenime bei savarankiškumas - kiekvienam žmogui labai svarbūs dalykai. Ypač tai svarbu antroje gyvenimo pusėje, kai pablogėjus atminčiai, neretas pajaučia, kad sunkiau susikaupti ar orientuotis susidūrus su naujovėmis.

Mes, būdami paties įvairiausio amžiaus, dažnai skundžiamės atminties sutrikimais ir juokaujame: „man Alzheimeris“. O iš tiesų, ką gali žinoti. Amerikiečių mokslininkai nustatė, kad specifinių baltymų: beta amiloido ar proteino – pakitimai aptinkami maždaug dvidešimt metų prieš pasireiškiant aiškiems Alzheimerio ligos simptomams.

Lietuvoje apie Alzheimerio ligą pradėta kalbėti mažiau nei prieš 20 metų, kai farmacinės kompanijos pradėjo prekiauti vaistais, šiek tiek pristabdančiais smegenų ląstelių irimą.
Tik dešimtadaliui ši liga diagnozuota ir jie yra gydomi. Alzheimerio liga paprastai diagnozuojama vyresniems nei 65 metų žmonėms, bet ja gali sirgti ir 40 metų slenkstį vos perkopę ar net dar jaunesni žmonės. Liga dažnai nustatoma ne pačioje ankstyviausioje stadijoje.

Susidūrę su šia liga sveiki ligonio artimieji išgyvena šoką, savotišką neigimą, pyksta, derisi, ieško atsakymų, kvestionuoja diagnozę, vėliau pamažu priima realybę, ateina susitaikymas, sergančiojo priėmimas ir priežiūra. Tyrimai liudija, kad 60 proc. žmonų, 40 proc. vyrų ir apie 25 proc. vaikų, slaugančių Alzheimerio ligonius, patys kenčia nuo depresijos.

Pagalbos reikia visai šeimai. Labai svarbus psichologinis palaikymas, dalyvavimas savipagalbos grupėse, kur galėtų mokytis, dalintis patirtimi, išgyvenimais. Žmogus, kuris jaučia paramą spręsdamas savo problemas labiau pasitiki savimi. Tai lemia pilnatvės ir pasitenkinimo jausmą, galimybę sėkmingai spręsti problemas. Parama svarbi fizinei, psichinei ir socialinei žmogaus gerovei. Labai svarbus yra žinių sėmimasis apie ligos eigą, gydymo metodus šeimos nariams.
O gyvenimas po senovei pagal nusistovėjusią tvarką suteiks gyvenimui pastovumo ir saugumo jausmą.

Kas yra svarbu globėjui ?

Globėjas neturėtų atsiriboti nuo visuomenės, labai svarbu įsiklausyti į artimųjų/draugų pastabas apie emocinę būseną. Siekiant įveikti išsekimą – pripažinti, kad pats asmuo yra išsekęs. Mokymasis atsipalaiduoti, rūpinimasis ir savo gyvenimu, vengimas persistengti, rūpinimasis savo sveikata, kreipimasis į specialistus, siekimas dvasinės atgaivos – esminės taisyklės globėjui, kad artimojo priežiūra būtų kokybiška. Nes prieš padedant sergančiam Alzheimerio liga ar kita demencija, pirmiausia padėkime sau.

No Comments Yet.

Leave a comment